ورق ABS

ورق ABS

واژه اکریلونیتریل بوتادین استایرن که اغلب به‌اختصار ورق  ABS نامیده می‌شود، یک ترموپلاستیک مهندسی مات است. به طور گسترده در محفظه‌های الکترونیکی، قطعات خودرو، محصولات مصرفی، اتصالات لوله، اسباب‌بازی‌های لگو و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

ورق abs برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

به طور معمول، ورق ABS به دلیل استحکام، مقاومت در برابر دمای پایین و سطح ناهمواری که به‌راحتی خراش نمی‌خورد، روی داشبورد، روکش چرخ‌ها و قسمت‌های بدنه استفاده می‌شود.

چرا از مواد ABS استفاده می‌شود؟

خواص آن مانند مقاومت در برابر مواد شیمیایی، حرارت و اثرات فیزیکی آن را به یک ماده عالی برای محصولات مختلف تبدیل کرده است. ماشین‌کاری پلاستیک ABS نسبتاً آسان است.

نقطه ذوب پایین آن، آن را به یک انتخاب عالی برای تکنیک‌های قالب‌گیری مدرن مانند فرایند قالب‌گیری تزریق پلاستیک یا حتی فرایند چاپ سه‌بعدی تبدیل می‌کند. این خواص عالی در این ورق ABS باعث می‌شود که خیلی پرکاربرد باشد.

ورق ABS چقدر قوی است؟

سختی را می‌توان با اندازه تغییر شکل موضعی روی سطح ماده به دلیل بار فشاری ثابت یک ابزار تیز اندازه‌گیری کرد. ABS یک پلاستیک سخت با مقدار متوسط سختی 100 راکول است. ورق ABS از نظر ساختاری بسیار مستحکم است، به همین دلیل است که از آن در مواردی مانند: محفظه دوربین، محفظه محافظ و بسته‌بندی استفاده می‌شود.

اگر به پلاستیکی ارزان، محکم و سفت نیاز دارید که به‌خوبی در برابر ضربه‌های خارجی مقاوم باشد، ورقABS انتخاب خوبی است. ورق ABS خواص مکانیکی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد، یعنی ماهیت سخت و سختی دارد و بنابراین استحکام ضربه خوبی را ارائه می‌دهد. اکریلونیتریل بوتادین استایرن درجه بالایی از کیفیت سطح را ارائه می‌دهد.

پلاستیک ABS ترموست یا ترموپلاستیک است؟

ازآنجایی‌که ABS یک ترموپلاستیک است و نه یک ترموست، به این معنی است که مواد را می‌توان بازیافت، آسیاب، پردازش مجدد و استفاده مجدد در برنامه‌های کاربردی استفاده کرد. این یک جایگزین هزینه کمتر را برای برنامه‌هایی که زیبایی‌شناسی دغدغه اصلی آنها نیست، فراهم می‌کند.

آیا ABS بهتر از پلاستیک است؟

در مقایسه با سایر پلاستیک‌ها، هر دو ABS و PVC مزایای بی‌شماری را ارائه می‌دهند. این مزایا شامل افزایش نسبت استحکام به وزن، افزایش دوام، کیفیت عالی عایق و هزینه کلی پایین است. ورق ABS اما از PVC قوی‌تر و بادوام‌تر است.

مزایای پلاستیک ABS چیست؟

 ورق ABS نقطه ذوب پایینی دارد که استفاده آسان از آن را در فرایند قالب‌گیری تزریقی و چاپ سه‌بعدی امکان‌پذیر می‌کند. همچنین دارای استحکام کششی بالایی است. در برابر ضربه‌های فیزیکی و خوردگی شیمیایی بسیار مقاوم است که به پلاستیک تمام شده اجازه می‌دهد در برابر استفاده سنگین و شرایط محیطی نامطلوب مقاومت کند.

ABS پلاستیکی است یا اکریلیک؟

آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا ورق ABS یکی از سخت‌ترین و مفیدترین مواد پلاستیکی است که در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. پلاستیک‌های ABS مانند ورق‌های آینه اکریلیک، مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و آنها را به یک راه‌حل عالی و بادوام برای کاربردهای سنگین تبدیل می‌کند.

پلی‌کربنات یا ورق ABS کدام یک بهتر است؟

هنگام مقایسه، ورق ABS در مقابل پلی‌کربنات، برای الگوها و رنگ‌ها، پلی‌کربنات همیشه برنده است. آکریلونیتریل در ورق ABS فاکتور شیمیایی و سختی را فراهم می‌کند، پلاستیک بوتادین خواص مقاومت در برابر ضربه را افزایش می‌دهد و استایرن مقاومت در برابر حرارت و بهبود خواص عالی را ارائه می‌دهد.

ورق ABS

آیا اکریلیک همان ABS است؟

ورق ABS نیز ارزان‌تر است و برای استفاده در فضای باز مناسب نیست. در مقایسه، پلاستیک‌های حکاکی لیزری مبتنی بر اکریلیک هستند و نتایج حکاکی و برش تمیزی را برای دستگاه‌های لیزری و روتاری ارائه می‌دهند. مواد مبتنی بر اکریلیک گران‌تر هستند و در برابر اشعه ماوراء بنفش آب‌وهوا پایدار هستند، بنابراین می‌توان از آنها برای کاربردهای بیرونی استفاده کرد.

ABS چه قالبی است؟

ورق ABS یک ماده قالب‌گیری تزریقی پلاستیک است که معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرد. با سه ماده اصلی: اکریلونیتریل، بوتادین و استایرن است. هر یک از این مونومرها خواص خاصی را ایجاد می‌کنند و ترکیبی قوی از ویژگی‌های ترپلیمر ABS را ارائه می‌دهند. در ورق ABS حروف اختصاری”S” برای استایرن، براقی‌ات، استحکام و قابلیت پردازش را ارائه می‌دهد.

ABS یا پلی‌پروپیلن کدام بهتر است؟

این نوع پلاستیک هم در برابر ضربه و هم مقاوم در برابر خط‌وخش است که باعث می‌شود در رده دوام بیشتر از همه متمایز شود. پلی‌پروپیلن دومین بادوام در بین سه نوع پلاستیک است. ورق ABS به‌عنوان کم‌دوام‌ترین پلاستیک در بین هر سه پلاستیک عرضه می‌شود، اگرچه این بدان معنا نیست که به‌راحتی می‌شکند.

آیا پلاستیک ABS در برابر آب مقاوم است؟

ورق ABS، PLA و نایلون همگی هیدروسکوپی هستند، اما این بدان معنا نیست که دسته‌ای از آب را جذب کرده و سپس شروع به تخریب می‌کنند. آنها فقط می‌توانند آب زیادی را جذب کنند و پس از آن خوب هستند. به‌هرحال آنها پلاستیکی هستند. این‌طور نیست که اگر یک کاسه را در PLA پرینت بگیرید و بگذارید بماند، مثلاً مات می‌شود یا شروع به نشت می‌کند.

مواد ورق ABS ایمن چیست؟

ورق ABS یک پلاستیک مناسب برای مواد غذایی برای استفاده در ابزارهای پردازش مواد غذایی مانند: غذاسازها و آستر یخچال است. مقاومت عالی در برابر کرنش و سایش، مقاومت در برابر ضربه در دماهای پایین و خواص عایق بودن، ABS را برای کاربردهای حمل‌ونقل مواد غذایی نیز عالی می‌کند.

چرا لوله ABS دیگر استفاده نمی‌شود؟

سازندگان از پلاستیک مجدد یا بازیافت شده به‌عنوان راهی برای کاهش هزینه‌ها و رقابتی‌تر کردن لوله ABS با لوله PVC (که هزینه رزین کمتری نسبت به ABS دارد) استفاده کردند. به‌طورکلی به دلایل زیست‌محیطی انجام نشد.

آیا می‌توانیم PVC را به ABS بچسبانم؟

اتصال ورق ABS به PVC امکان‌پذیر است، اما قرار است فقط با کوپلینگ مکانیکی انجام شود، نه با چسب. در اکثر موارد، ورق ABS و PVC قرار نیست به هم بچسبند.

آیا ABS در فضای باز قابل‌استفاده است؟

ورق ABS ممکن است در برنامه‌های DWV مدفون یا بالای زمین استفاده شود. اگر لوله حاوی رنگ‌دانه‌های برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش باشد، ممکن است در فضای باز استفاده شود. ممکن است در حوزه‌های قضایی نیاز باشد که لوله با رنگ لاتکس بر پایه آب برای استفاده در فضای باز رنگ‌آمیزی شود.

آیا ABS سمی است؟

درحالی‌که همه می‌دانند که بوی نامطبوع ورق ABS نمی‌تواند برای تنفس مفید باشد، اکثر ما معمولاً به آن اهمیت نمی‌دهیم. بااین‌حال، نه‌تنها ABS، بلکه PLA نیز ممکن است بخارات سمی به نام VOC (کربن آلی فرار) را آزاد کند. همه VOCها در واقع سمی نیستند، اما برخی ممکن است به‌خصوص برای کاربران جوان‌تر سمی باشند.

یکی از محبوب‌ترین مواد ما، ورق ABS است. ABS که مخفف آکریلونیتریل بوتادین استایرن است، سه جزء را به یک پلیمر ترموپلاستیک مقرون‌به‌صرفه و بادوام ترکیب می‌کند که بسته به کاربرد موردنظر معمولاً به‌صورت ورق و همچنین میله و صفحه فروخته می‌شود.

ورق ABS کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. ورق ABS با قابلیت قالب‌گیری به شکل خاص و رنگ‌های متنوع، همراه بادوام فوق‌العاده، در کاربردهایی که استحکام و انعطاف‌پذیری هر دو موردنظر است، به‌خوبی عمل می‌کند. در این وبلاگ که برای رویال پلاست نوشته شده است برخی از صنایعی که معمولاً از ورق‌های پلاستیکی ABS استفاده می‌شود، آورده شده است.

ورق پلکسی گلاس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *